Big Hanna kompostlaştırma cihazlarının arkasındaki filozofi çok basittir. Yemek atıkları problemi ile ilgili olarak insanlara güvenilir ve verimli bir sistem sunmak. Big Hanna cihazları yaşadığımız ve çalıştığımız mekanlarda sürdürülebilir sistemlerin kurulmasına aktif olarak yardımcı olur. Big Hanna cihazları içerisinde gerçekleştirilen biyolojik işlem tamamen doğaldır ve doğaya zarar verecek hiçbir yabancı madde içermez..

Big Hanna cihazları 20 seneden beri dünyanın bir çok yerinde kullanılmaktadır. Bu cihazların büyük bir kısmı Avrupa’daki konut alanlarında, üretim tesislerinde, okullarda, hapisanelerde, otellerde ve konferans merkezlerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Big Hanna cihazlarını, askeri birliklerde, İngiltere’deki Eden Projesinde ile O2 Arena’da ve Kuzey kutbundaki araştırma merkezlerinde de görmek mümkündür.

Organik yemek atıklarının çıktığı yerde yapılan kompostlaştırma sayesinde yemek atıklarımızdan değerli bir kaynak elde etmiş oluruz. Kompostlaştırma sonrasında yemek atıklarının hacmi % 90 azalır ki bu çevreye yapılmış çok büyük bir yatırımdır.

Dünyanın birçok yerinde Big Hanna kompostlaştırma cihazları buluyor. Bundan dolayı yemek atıklarından kompost elde edilmesinin olabildiğince basit şekilde yapılması konusunda geniş bir deneyime sahip durumdayız.

 

Big Hanna kompostlaştırma cihazları beş faklı modelde ve 75-1200 kg/hafta kapasite aralığında üretilmektedir.

 

Restoranların yemek atıları genellikle büyük hacimlerde ve benzer tip malzemeler içermektedir ve konut alanlarındakine nazaran daha taze olma eğilimindedirler. Bu durum biyolojik işlemin başlamasını geciktirebilmektedir. Makine siparişi vermeden önce endüstriyel mutfaklardaki gıda atıklarının bir hafta boyunca tartılmasının tesviye ediyoruz.. Bu, hafta başına “doğru” miktardaki gıda atığının ne olduğunu görmek için en iyi yöntemlerden biridir.

 
Model Kapasite kg/hafta Hane Sayısı Uzunluk Genişlik Yükseklik
T40 75-100 kg 25-35 200 cm 89 cm 152 cm
T60 150-250 kg 55-70 232 cm 108 cm 155 cm
T75 225-325 kg 70-90 283 cm 108 cm 155 cm
T120 300-500 kg 90-135 382 cm 108 cm 155 cm
T240 400-1200 kg 135-300 480 cm 140 cm 207 cm
 

İşletimi kolaylaştıran opsiyonel ekipmanlar

Büyük hacimleri işleyen T60, T75 ve T120 Big Hanna kompost makinelerinde, 40 litrelik bir besleme hunisi girişi kullanılabilir. Yüksek miktarlarda yemek atığı üreten ticari mutfaklar bu seçeneği tercih etmektedirler. Besleme hunisine bir seçenek olarak öğütücü takılabilir. Besleme hunisi girişi standart bir makinenin uzunluğunu 70 cm uzatır.

Emici Malzeme

Big Hanna kompost makinesinin içerisindeki biyolojik işlem, emici malzemeye ihtiyaç duymaktadır. Emici malzeme olarak genellikle, aşırı nemi etkin bir şekilde emen ahşap pelet kullanılmaktadır. Bunlar aynı zamanda karbon yönünden de zengindirler bu da biyolojik işlemin dengesine katkıda bulunur. Başlangıç süresinin ilk aşamalarında ileriki zamanlara göre daha fazla ahşap pelet eklenmesi gereklidir.

Big Hanna çöp kovası asansörü

En büyük makine modelimiz T240 için bir seçenek olarak küçük bir çöp kovası asansörü mevcuttur. Tekerlekli çöp kovası kullanmak, mutfaktan gelen yemek atıklarının makineye taşınmasını ve mekinenin içine dökülmesini çok daha kolay hale getirecelktir.

Otomatik boşaltım

Silindir her zaman % 60-70 doludur ve boşaltma işlemi silindirin her bir dönüşüyle parça parça gerçekleşir. Big Hanna kompost makinesi kompostu, çıkış borusuna takılı bir plastik torba içine doğrudan boşaltır. Torba normal olarak haftada 1-2 kez değiştirilir. T240 modelinde, çıkışın altına 80 litrelik bir çöp kovası koymak da mümkündür.

Big Hanna'nın elektrik sarfiyatları çok düşüktür

Makine içerisindeki silindir, her saat ortalama olarak bir dakika döner. Bundan dolayı makinenin elektrik sarfiyatı çok düşüktür. Makinenin içerisine giren hava 0 derecenin altına düşerse, içeri giren havayı ısıtmak üzere, bir elektrikli ısıtıcı sistemi devreye girecektir. Makine içerisindeki biyolojik işlem nedeniyle, ön kısımdaki sıcakık 55-65 dereceye yükselmektedir.

Big Hanna cihazlarından kayıt alma

T60–T240 Big Hanna modelleri için bilgisayarınızda ayar ve sıcaklıkların kaydedilmesi için yazılım mevcuttur. Bir bilgisayara kablo bağlantısı yapılarak her 10, 30 ya da 60 saniyede bir kayıt almak mümkündür. Makine ayarları, bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir.

Big Hanna Biofiltre

İyi yönetilmiş bir biyolojik işlemde, kompost kötü kokulu hava oluşturmaz ama hava yine de kurulum sahasından uzaklaştırılmalıdır. Bunu ele almanın esasen üç yolu vardı; mevcut bir kanalizasyon sistemine bağlantı, bir biofiltreye bağlantı ya da bacaya veya direkt olarak dışarı bağlantı.

Big Hanna’nın benzersiz biofiltresi, kompostlastırma işleminde üretilen kokuların giderilmesi için mükemmel bir seçenektir. Yüksek dereceli ve uzun ömürlü paslanmaz çelikten üretilen Hanna Biyofiltre, bina içilerine ve dış mekanlara kurulabilen basit ve sorunsuz bir seçenektir.

Sıcaklık değerleri digital ekrandan izlenebilir

T60-T240 modellerinde sıcaklık sensörleri mevcuttur. Sıcaklılar, silindir içerisinde üç noktadan; önden, ortadan ve arkadan ölçülebilmekte ve digital ekrandan izlenebilmektedir.

Silindir içindeki biyolojik işlem oturduğunda, sıcaklık eğrisi yukarıdaki çizimdeki gibi olmalıdır. Yemek atıkları girişe konulmasıyla sıcaklık yükselir ve termofilik safha başlar. Giriş kısmında 55-65 dereceye ulaşan sıcaklık, biyolojik işlemin devamında azalarak düşer.

Havalandırma sistemi işleme oksijen sağlar

İyi çalışan bir kompostlaştırma işlemi elde etmek için kilit konulardan biri havalandırmadır. Hava, Big Hanna kompost makinesinin kurulu olduğu odadan (ya da açık havadan) ön besleme hunisine taşınır. Hava daha sonra besleme hunisi ve silindir arasına, daha sonra da arka taraftan silindirin içine çekilir. Hava, silindirin içinden fanyardımıyla ön duvara doğru emilir ve daha sonra fandan alınmalıdır.

IMC Öğütme ve Su Süzme Cihazları

İyi bir biyolojik işlem elde etmek için, yemek atıklarının öğütülmesi ve suyunun süzülmesi çok önemlidir. Restoranlardan ve endüstriyel mutfaklardan çıkan yemek atıkları diğer yerlere göre daha fazla su içermektedir.

IMC cihazları, endüstriyel mutfaklardan çıkan yemek atıklarının öğütülmesinde ve suyunun alınmasında, işletmelere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sayede hem yüksek verimde bir işlem elde edilmiş hem de yemek atıkların hacmi % 90 oranında azalmış olur.

Big Hanna makinesinin sağlıklı bir biyolojik işlemle çalışması ve kompost üretmesi 8-12 hafta arasında herhangi bir vakit alabilir.1. Giriş
2. Fan
3. Digital ekran
4. Gözlem kapağı
5. Otomatik boşaltma6. Başlık altındaki ısıtıcı
7. Dahili taşıyıcı sistemi olan besleme hunisi
8. Öğütücü (opsiyonel)
9. Döner silindir

 

 

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/ecotec.com.tr/httpdocs/application/views/helpers/PageCategory.php on line 8