Gıda üretimi yapan tesis atıkları, tarımsal ürün ve bahçe atıkları, pissu arıtma çamuru ile yemek atıklarının kompostlaştırılması, ekonomiye ve çevreye önemli bir katkıdır.

Endüstriyel Organik Atıkların Kompostlaştırılması

Endüstriyel organik atıklar; gıda üretimi yapan tesislerden çıkan organik atıklar, tarımsal ve bahçe atıkları, hayvansal atıklar, pissu artma tesislerinden çıkan çamur ve yemek ile mutfak atıklarını kapsamaktadır. Bu atıkların tek tek veya hepsinin aynı anda kompostlaştırılmaları mümkündür. Türkiye topraklarının genel karakteri, organik maddesinin düşük olmasıdır.

Birçok endüstriyel tesisten çıkan büyük miktardaki organik atıklar, çevre kirliliği açısından önemli sorunlar yarattığı gibi atmosfere yüksek miktarlarda metan gazı salarlar. Ecotec’in bu alanda, endüstriyel tesislere ve belediye ölçeğindeki işletmelere sunduğu çözümler, 500 kg/gün ile 150,000 kg/gün arasında değişmektedir.

Tarımsal Alanlar

Tarım alanlarında, her geçen yıl artan oranlarda suni gübre kullanılmasına rağmen verim artışının sağlanamamasının nedenlerinden birisi de, topraktaki organik madde oranının düşüklüğüdür.

Türkiye topraklarının genel karakteri organik madde miktarının düşük olmasıdır. Bundan dolayı, tarım alanlarında kompost kullanılması verim artışını sağlayacağı gibi çevre kirliliğini de azaltacaktır. Aynı zamanda kompostun kullanıldığı tarımsal ürünlerde yapay tat sorunu ortadan kalkacaktır.

Hayvan Çiftlikleri

Hayvanat bahçeleri, Hayvan çiftlikleri ve diğer benzer tesislerden yüksek miktarlarda hayvansal atık çıkmaktadır. Bu hayvansal atıkların geri dönüştürülmesi ve bir değer olarak yeniden kullanılması mümkündür

Böylece bu tesisler hem çevre kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunmuş hem de elde ettikleri kıymetli toprağı (kompostu), yeşil alanlarında ve tarımsal alanlarda kullanabilirler. Endüstriyel organik atıkladan Kompost elde edilmesi ekonomik bir değer olmasının yanında çevreye yapılmış çok önemli bir katkıdır.

Uygulama Alanları


  • Pissu Arıtma Tesisleri
  • Hayvan ve Tavuk Ciftlikleri
  • Sebze ve Meyva Halleri
  • Toplu Konut Alanları
  • Belediye Katı Atık Tesisleri
  • Hayvanat Bahçeleri
  • Gıda Uretim Tesisleri

Hizmet Verdiğimiz Sektörler

Konut Alanları

Oteller ve
Yemek Sektörü

Eğitim Kurumları

Üretim Tesisleri

Ofis Alanları

Mimarlar ve
İnşaat Sektörü


Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/ecotec.com.tr/httpdocs/application/views/helpers/PageCategory.php on line 8