Solucan kompostu yapımı hem yemek atıklarınızı hızlı bir şekilde komposta çevirmenizi hem de yüksek kalitede kompost ve kompost suyu elde etmenizi sağlar.

Solucanlarla Kompost Yapımı

Solucanlar ekolojik sistemin devamında çok önemli bir role sahiptirler. Bu hayvanlar toprağın içerisindeki organik maddeleri yiyerek gübreye dönuştürürler. Her bir solucan her gün kendi ağırlığı kadar toprak veya organik madde sindirebilir. Solucanlar toprak içerisinde hareket etmek için sölom sıvısı salgılarlar ve kendilerini patojenlere karşı korurlar. Aynı sıvıyı sindirim sistemlerinde de salgılarlar ve yedikleri besinleri enzimler, parçalar ve bu değerli sıvıyı dışkılarına karıştırarak çıkartırlar.

Solucan kompostu İçeriğinde bitkilerin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler mevcuttur. Yemek atıklarından solucan kompostu elde etmek için özellikle kırmızı Kaliforniya solucanı “Eisenia Foetida” kullanılmaktadır. Bu solucanlar diğer toprak solucanlarına göre zayıf ve küçüktürler ancak hareket kabiliyetleri daha fazladır. Toprak içerisinde daha fazla galeri açabilirler ve bu sayede kompostun çabuk fermente olmasını sağlarlar.

Solucan Kompostu Nasıl Yapılır

Solucanlar organik madde ile beslendiğinden ağırlıklı olarak kullanılacak malzemeler, ekmek, tahıl, meyveler ve sebze artıkları olmalıdır. Yığının kuruması halinde solucanlar öleceğinden yığın devamlı olarak nemli tutulmalıdır. Kompostu üreten solucanlar belli şartlar oluştuğunda hızla çoğalır ve çok daha iyi çalışırlar. Bu şartlar; ısının 10-30 derece aralığında olması, malzemenin 70-90% nem aralığında tutulması ve yeterli düzeyde oksijenin bulunmasıdır.

Yataklık malzeme olarak parçalanmış kağıt ve karton kutu kullanabilir buna biraz da at gübresi ekleyebilirsiniz. Zira bu malzeme nemi iyi tutar, karbonca zengindir ve barındırdığı bol bitki saplı ile iyi bir dolgu malzemesidir.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Hiçbir şekilde her türlü et, süt ürünleri, yağlı yiyecekler ve yumurta kullanılmamalıdır. Narenciye kabuklarını kullanabilirsiniz ancak bunun oranına dikkat etmek gerekir zira fazla kullanırsanız asit oranını arttırırsınız. İşlemin yavaş seyretmesi için girdiler düşük proteinli ve azotlu olmalıdır. Yüksek protein ve azot kompost işlemini hızlandırarak ısıyı arttırır ve solucanların ölümüne sebep olur. Bundan dolayı beslemeyi azar azar yapmanızı öneriyoruz.

Yemek atıkları ne kadar küçük olursa, solucanların bunları yemesi o kadar hızlı olur. Kompostlaştırma kutusundan içeri güneş ışığı girmemesi için yığının üzeri battaniye ile örtülmelidir. Solucanlar ışığı sevmezler.

Solucanlar Ne Yer?


  • Yumurta kabuğu
  • Kahve ve çay posaları
  • Ufalanmış karton yumutya kutuları
  • Tavşan, koyun ve keçi gübresi
  • Tahıllı gıdalar (ekmek, yulaf ezmesi vb.)
  • Meyveler (elma, armut, muz vb.)
  • Patates kabukları
  • Yeşil gıdalar (marul, havuç başları vb.)