"Tüketimlerimizi azaltmak, yeniden kullanmak ve geri dönüştürmekZORUNDAYIZ"
Susteco AB

Ecotec 2011 yılında, Big Hanna kompostlastırma cihazlarının Turkiye Yetkili Mümessilliğini üstlenmiştir. Yemek atıklarının yerinde geri donusturulmesi konusunda lider firma olan Susteco AB, dunyanın bircok ulkesinde faaliyet gostermektedir.

NY-Alesund Araştırma Merkezi

Norveç’in kuzeyinde bulunan Svalbard Adaları’ndaki, Ny-Alesund Araştırma Merkezi’nde İklim değişikliği araştırmaları yapılmaktadır. Bu merkezde, yemek atıklarının geri dönüştürülmesi için Big Hanna T60 modeli kullanılmaktadır.

Glenmore Lodge Doğa Sporları Merkezi

İskoçya’da bulunan, Glenmore Lodge Doğa Sporları Merkezi’nin amacı hem doğa sporlarını hem de doğayı sevdirmektir. Bu merkezdeki yemek atıkları artık Big Hanna T120 modeli ile kompostlaştırılıyor ve organik atıklar, merkezin yeşil alanlarında değerlendiriliyor.

Twycross Hayvanat Bahçesi

İngiltere’deki Twycross Hayvanat Bahçesinde, hayvan atığının ve yataklarının yanı sıra bahçe ve diğer organik atıkların kompostlaştırılmasında, HotRot 1811 kullanılmaktadır. Elde edilen kompost, hayvanat bahçesinin yeşil sahalarında değerlendirilmektedir.

Bunları biliyor musunuz?

  • Organik atıkları çöp sahalarına göndermek, hayatın devamının esaslarından olan karbon çevrimini kırar ve CO2’den 21 kat daha fazla küresel ısınmaya katkıda bulunan sera gazı, metan üretilir.
  • Ortalama bir ağaç her sene, atmosferden 22 kg karbon dioksit emer ve dörk kişilik bir ailenin bir yıllık ihtiyacı olan oksijeni atmosfere verir.
  • Geri dönüştürülen 1 ton kağıt/karton ile 17 ağacı kurtarmak ve 30 ton suyu tasarruf etmek mümkündür.
  • Türkiye topraklarının genel karakteri organik maddesinin düşük olmasıdır. Normal bir toprakta organik madde oranının %4 civarında olması gerekirken, bu oran Türkiye topraklarının büyük bölümünde %1’in altındadır.
  • Bir saat boyunca çalışan bir televizyon atmosfere 250 gr CO2 salar. Bu nedenle izlemediğiniz zamanlarda televizyonunuzu kapatınız.
  • Dünyamızdaki su kaynakları hızlı bir şekilde kirleniyor ve azalıyor. Suları daha tasarruflu kullanmaya özen gösterelim. Duş yaparken dakikada 19 lt su hacanıyor.